Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Církevní restituce a církev

28. 12. 2013 12:36:30
Když vznikalo křesťanství, neexistovala žádná organizovaná víra v podobě církve. Lidé věřící v Ježíše Krista byli považováni za zločince. Časem se však okolnosti měnily a z náboženství zakázaného bylo náboženství preferované. Vznikla organizovaná víra. Podle některých názorů je organizovaná víra totéž jako organizovaný zločin. Jako organizovaná skupina začala církev shromažďovat obrovský majetek. Nehoráznost, jakou to dělala, rozpoutala v Českých zemích husitskou revoluci. Byl to Jan Hus, který poukazoval na to, že podstatou víry a tedy i církve je láska a skromnost nikoli strach a majetnictví.
Tomu říkám výhodný obchod...Tomu říkám výhodný obchod...

Je dobrou otázkou jak se stala církev bohatou. Kde vzala všechny ty pozemky, budovy, chrámy plné zlata? Snad každému s alespoň základní znalostí historie se vybaví pojem inkvizice. Temná doba v dějinách lidstva, ve které byla zničena podstatná část odborné literatury a ve které byly upáleny pro směšné obvinění z kacířství tisíce lidí. I mistra Jana Husa konec konců upálili v Kostnici.

V těchhto dobách taky církev dle mého názoru nejvíce zbohatla. Důležité je tedy zeptat se: Má církev nárok na majetek získaný takto nemorálním způsobem?

Podle vlády Petra Nečase, která je díky bohu již za námi, ano. Ani se nedivím protože morální úroveň nejen této vlády ale i mnoha předchozích, je tak špatná jak je špatná celá církevní restituce. Odborníci marně poukazovali na rizika spočívající v v rozsahu majetku, kterého se to dotkne. Dnes už víme, že restituce se dotýká i budov na Pražském hradě a taky víme že církev neváhala ani chviličku a okamžitě podala žádost o jejich navrácení.

Restituce má jistá omezení. Je zde zakotvena výjimka vztahující se na majetek zabavený na základě Benešových Dekretů. Taky nelze žádat o majetek zabavený před rokem 1948. No dobře, ale majetek zabavený komunisty byl získán jak?

Pokud bych souhlasil s navrácením majetku církvi, tak jedině v případě, že církev prokáže nabytí morálně čistým způsobem. O tom, že toho bude schopna silně pochybuji a jestli ano, ať je jí takový majetek vrácen. Aby ale stát vracel církvi majetek tak, že jej bude finančně kompenzovat, je nehorázné a nemohu s tím souhlasit.

Jsem v podstatě věřící člověk a mám k duchovním otázkám svůj postoj, který považuji za vlastní a který mi žádná církev nevnutila. Přesto nebo právě proto s restitucí nesouhlasím. Myslím si totiž že je v rozporu s podstatou víry. Podstatou víry není pravidelná návštěva nedělních mší ale přijetí Ježíše Krista a jeho učení. Sama církev o sobě tvrdí že je církví Ježíšovou ale pochybuju, že on si to taky myslí. Jestli se na ten bordel dívá, tak i syn stvořitelův skřípe zubama.

Jsem opravdu zvědavý, jak to celé dopadne. Doufejme, že zdravý rozum zvítězí a že nebudeme muset vracet majetek církvi, největšímu vlastníkovi nemovitostí na světě, který začínal stejně jako Bill Gates od nuly...

Autor: Radek Čelechovský | sobota 28.12.2013 12:36 | karma článku: 31.48 | přečteno: 1645x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Petr Pánek

Střed civilizací začíná v ložnici.

Jedna blogerka , která s jistotou dovede rozpoutat diskusi zde nadhodila téma "Mateřství jako služba bohu". Budiž i když tomu nerozumím.

24.11.2017 v 10:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Tichý

Prezident volky nevolky (čti folky nefolky)

Vyhraje kandidát lidu (německy das Volk) nebo nelidu (resp. nadlidu = zákonodárců)? V posledních volbách prezidenta měli téměř všichni kandidáti podporu sobě blízké politické strany. Letos naopak téměř nikdo.

24.11.2017 v 8:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 93 |

Kateřina Valachová

Sociální rozměr státu, o to zde kráčí

Nedávno jsem přála hodně štěstí a brzké uzdravení paní Darině Nešporové, učitelce mateřské školy z Olomoucka. Zachránila tři děti, které odstrčila z cesty automobilu – sama přitom utrpěla vážná zranění.

24.11.2017 v 8:01 | Karma článku: 4.36 | Přečteno: 177 | Diskuse

Pavel Chalupský

Na dne víc dávat, než brát.

Říká vám to něco? Správně. Zpívá o tom jeden zpěvák. A nejen o tom, ale i na lusknutí prstů se začít hned smát a přes zkroucená záda být součástí stáda. Že by sonda do naší společnosti?

24.11.2017 v 7:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 | Diskuse

Filip Rychly

Svoboda v postdemokratické společnosti

Co je dnes opravdovým měřítkem svobody? Svobodné volby? Irelevantní. Hýřivé reklamní kampaně útočící na nejnižší lidské pudy vítězí. Možnost nákupu výrobků všech značek? Již od druhé poloviny devadesátých let zcela nepotřebná věc.

23.11.2017 v 22:53 | Karma článku: 17.01 | Přečteno: 241 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.