Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Církevní restituce a církev

28. 12. 2013 12:36:30
Když vznikalo křesťanství, neexistovala žádná organizovaná víra v podobě církve. Lidé věřící v Ježíše Krista byli považováni za zločince. Časem se však okolnosti měnily a z náboženství zakázaného bylo náboženství preferované. Vznikla organizovaná víra. Podle některých názorů je organizovaná víra totéž jako organizovaný zločin. Jako organizovaná skupina začala církev shromažďovat obrovský majetek. Nehoráznost, jakou to dělala, rozpoutala v Českých zemích husitskou revoluci. Byl to Jan Hus, který poukazoval na to, že podstatou víry a tedy i církve je láska a skromnost nikoli strach a majetnictví.
Tomu říkám výhodný obchod...Tomu říkám výhodný obchod...

Je dobrou otázkou jak se stala církev bohatou. Kde vzala všechny ty pozemky, budovy, chrámy plné zlata? Snad každému s alespoň základní znalostí historie se vybaví pojem inkvizice. Temná doba v dějinách lidstva, ve které byla zničena podstatná část odborné literatury a ve které byly upáleny pro směšné obvinění z kacířství tisíce lidí. I mistra Jana Husa konec konců upálili v Kostnici.

V těchhto dobách taky církev dle mého názoru nejvíce zbohatla. Důležité je tedy zeptat se: Má církev nárok na majetek získaný takto nemorálním způsobem?

Podle vlády Petra Nečase, která je díky bohu již za námi, ano. Ani se nedivím protože morální úroveň nejen této vlády ale i mnoha předchozích, je tak špatná jak je špatná celá církevní restituce. Odborníci marně poukazovali na rizika spočívající v v rozsahu majetku, kterého se to dotkne. Dnes už víme, že restituce se dotýká i budov na Pražském hradě a taky víme že církev neváhala ani chviličku a okamžitě podala žádost o jejich navrácení.

Restituce má jistá omezení. Je zde zakotvena výjimka vztahující se na majetek zabavený na základě Benešových Dekretů. Taky nelze žádat o majetek zabavený před rokem 1948. No dobře, ale majetek zabavený komunisty byl získán jak?

Pokud bych souhlasil s navrácením majetku církvi, tak jedině v případě, že církev prokáže nabytí morálně čistým způsobem. O tom, že toho bude schopna silně pochybuji a jestli ano, ať je jí takový majetek vrácen. Aby ale stát vracel církvi majetek tak, že jej bude finančně kompenzovat, je nehorázné a nemohu s tím souhlasit.

Jsem v podstatě věřící člověk a mám k duchovním otázkám svůj postoj, který považuji za vlastní a který mi žádná církev nevnutila. Přesto nebo právě proto s restitucí nesouhlasím. Myslím si totiž že je v rozporu s podstatou víry. Podstatou víry není pravidelná návštěva nedělních mší ale přijetí Ježíše Krista a jeho učení. Sama církev o sobě tvrdí že je církví Ježíšovou ale pochybuju, že on si to taky myslí. Jestli se na ten bordel dívá, tak i syn stvořitelův skřípe zubama.

Jsem opravdu zvědavý, jak to celé dopadne. Doufejme, že zdravý rozum zvítězí a že nebudeme muset vracet majetek církvi, největšímu vlastníkovi nemovitostí na světě, který začínal stejně jako Bill Gates od nuly...

Autor: Radek Čelechovský | sobota 28.12.2013 12:36 | karma článku: 31.48 | přečteno: 1644x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 273 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 152 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 6.12 | Přečteno: 143 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 8.66 | Přečteno: 359 | Diskuse

Alena Kulhavá

Prázdninovým vyprávěním vás chci inspirovat k podzimnímu setkání s Matkou Přírodou

Na začátku července jsem se rozplývala nad tím, jak je krásné chodit krajinou sám a co všechno člověk zažije.Článek měl i dramatičtější část.Svými dalšími krásnými zkušenostmi z prázdnin bych vás chtěla pozvat do podzimní krajiny.

21.9.2017 v 16:31 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 149 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.